Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Refleksje po wyjeździe do Lichenia na XXVI Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe (28.07.2018)
Autorstwo / redakcja: prac. Schroniska przy Strzegomskiej   
piątek, 17 sierpnia 2018 10:44

Pod hasłem „Bóg bezsilnym daje moc” w dniach 27–29 lipca 2018 odbyły się w licheńskim sanktuarium XXVI Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe.  Jak co roku organizatorem wyjazdu na te Spotkania był nasz terapeuta uzależnień — Andrzej Mitrosz, a uczestniczyli mieszkańcy, mieszkanki i pracownicy schronisk i noclegowni prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA (także jego członkowie).

Podczas oficjalnego otwarcia tegorocznych Spotkań Trzeźwościowych wręczone zostały nagrody „Pelikan”.  Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do trzeźwienia innych.  Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m. in.:  Ewa Woydyłło oraz Robert Gamble.  W tym roku uhonorowano panią Mikę Dunin, autorkę m. in. książek „Alkoholiczka” i „Antyporadnik”.

Po południu wierni uczestniczyli w Eucharystii w intencji osób, które „odeszły na wieczny mityng”.  Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. Dariusz Kwiatkowski MIC.  Nawiązując do odczytanej Ewangelii wg św. Jana powiedział, iż „pierwocinami życia w trzeźwości jest wolność i prawda”.  Zdaniem kapłana — „cud miłosierdzia jest połączony z nawróceniem każdego z nas”.

W godzinach popołudniowych na ołtarzu koronacyjnym z uczestnikami Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych spotkała się pani Mika Dunin.  W prelekcji przedstawiła główne powody napisania swoich książek.  Pisarka zaakcentowała fakt, iż kobietom znacznie trudniej przyznać się do alkoholizmu i wyjść z uzależnienia.  Wynika to z faktu, iż muszą one zmierzyć się ze stereotypami panującymi w społeczeństwie.  Rozwiązaniem problemu alkoholowego — zdaniem pani Dunin — może być całkowite stanięcie w prawdzie wobec swoich problemów oraz przemiana duchowa.

Kulminacyjnym momentem XXVI Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych była uroczysta Eucharystia sprawowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej.

Słowo do zebranych wiernych wygłosił ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, organizator Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych.  Odwołując się do hasła tegorocznych spotkań ks. Krzywicki powiedział m. in.:  „Jesteśmy tymi, którzy doświadczyli zła w swoim życiu.  I sami wiele go wyrządziliśmy.  Jesteśmy ludźmi bezsilnymi, ponieważ próbowaliśmy sobie pomóc, ale to nam się nie udało.  Aż w pewnym momencie odkryliśmy, że moc jest w bezsilności, że Bóg daje siłę.  Nie wszyscy byliśmy wierni, ale Bóg nas znalazł i obdarzył swoją łaską.  Dlatego, że byliśmy bezsilni i wyznaliśmy to Bogu, On nam przebaczył”.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz biskup poświęcił pamiątkowe medale oraz dyplomy dla osób, które w tym roku przeżywają 25 lat trzeźwości, natomiast ks. Krzywicki zaprosił na XXVII Licheńskie Spotkania Trzeźwościowe, które odbędą się w roku 2019.  Dziękujemy uczestnikom wyjazdu i Spotkań za niezłomne trwanie w łasce.

 

foto: arch. Schroniska przy Strzegomskiej, Andrzej Baumgart, Andrzej Mitrosz

 

Jeżeli masz przekonanie o słuszności podejmowanych przez nas działań, prosimy Cię o wsparcie:

Przelew online