Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Wystawa „Bez(do)Mnie” we wrocławskim Muzeum Współczesnym 11–28.05.2012
Autorstwo / redakcja: Muzeum Współczesne we Wrocławiu / projekt "Rozmowy o braku"   
sobota, 05 maja 2012 17:16

Bez(do)mnieZapraszamy na wernisaż wystawy „Bez(do)Mnie”, który odbędzie się we wrocławskim Muzeum Współczesnym (pl. Strzegomski 2A) w piątek 11 maja 2012 o godzinie 19:00. Wystawa „Bez(do)mnie” powstała jako efekt projektu interdyscyplinarnego, stworzonego przy współpracy ze studentami i doktorantem z Koła Naukowego Humanizacji Środowiska Miejskiego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, doktorantami Uniwersytetu Wrocławskiego, słuchaczami Państwowego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu oraz osobami ze schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Wystawa będzie dostępna do zwiedzania do 28 maja 2012.

Wspólna wystawa prezentuje szereg działań, w skład których wchodzą przygotowane przez członków KN HMŚ z Politechniki, po konsultacjach z osobami bezdomnymi, meble ze specjalnie przetworzonego papieru (surowiec wykorzystywany na świecie w przypadku taniej architektury społecznej), które będzie można zobaczyć w całym okresie wystawy. Meble z wystawy docelowo mają służyć osobom bezdomnym. Ponadto na identycznych zasadach przygotowywane są modele domów treningowych wspomagających proces wychodzenia z bezdomności. Rola antropologów sprowadzała się natomiast do animowania i wspierania procesu współpracy z osobami bezdomnymi ze  Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn we Wrocławiu jak i nadzorowania procesu konsultowania „Instant Home” - produktu będącego schronieniem zapewniającym warunki do przetrwania osobie pozbawionej dachu nad głową. W ten sposób doktoranci z Uniwersytetu, we współpracy z animatorami, czuwali nad procesem poznawania realnych potrzeb osób bezdomnych.

Grupa projektowa KN HŚM z Wydziału Architektury przygotowała wyposażenie wnętrz dla przestrzeni służących do wychodzenia z bezdomności: schronisko, mieszkanie komunalne, zespół treningowy. Projekty przedstawione przez KN HŚM wykonane są w technologii używającej papieru jako głównego materiału konstrukcyjnego. Etap koncepcyjny i wykonawczy konsultowany był z osobami bezdomnymi - docelowymi użytkownikami projektów.

Cały pilotażowy projekt był rejestrowany przez słuchaczy Skiby, w efekcie czego powstał materiał filmowy i fotograficzny, który stał się integralnym elementem wystawy czyniąc ją multimedialną.

Wierzymy, że wspomniany projekt jak i finałowa wystawa są dopiero początkiem długotrwałej współpracy wymienionych środowisk, co w efekcie przyniesie korzyści płynące w ramach nowych rozwiązań terapeutycznych, atrakcyjnych form konsultacji społecznych, działań artystyczno-naukowych wspierających grupy wykluczone, projektowania dla osób wykluczonych, jak i praktycznego zastosowania wiedzy antropologicznej.

 
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->