Listonosz św. Brata Alberta

Jeśli chcą Państwo być informowani o aktualnościach i wydarzeniach w placówkach św. Brata Alberta prowadzonych przez Koło Wrocławskie TPBA, to prosimy o wpisanie swojego adresu e-mail:

Pracownia Komputerowa im. Jacka Jureczko

Pracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko
(jednostka Koła Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta)

Pracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko (Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Wrocławskie)

 

adres:
ul. bp. Bogedaina 5,
50-514 Wrocław
(budynek biura Zarządu Koła)
GPS:  N51.082085, E17.066331
https://g.page/Pracownia-Komp-dla-Osob-Bezdomn?gm

tel./faks: 71 336 40 17
kontakt email

prowadzący (administrator): Oleg „Olgierd”

Pracownia jest otwarta w wymienione dni i godziny:
pn.–pt. (dni robocze)
10:00–16:00 (o ile aktualnie w Pracowni przebywa pracownik lub wolontariusz oraz nie trwają w niej zajęcia kursowe)
Pracownia jest nieczynna w dni ustawowo wolne od pracy oraz dodatkowo w najbliższym czasie:
  • od 19 kwietnia 2021 do odwołania
 

Jacek JureczkoPracownia Komputerowa dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko, z której korzystać mogą także pracownicy i wolontariusze Koła Wrocławskiego TPBA, założona została przez ś. p. Jacka Jureczko w 2005 roku. To wyjątkowe miejsce powstało w celu przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu osób bezdomnych i najuboższych. Jacek prowadził ją pod nazwą Centrum Szkoleniowe NON PROFIT, niestety w roku 2007 ciężko zachorował i po kilku miesiącach choroby zmarł.

Towarzystwo uhonorowało jego pamięć i zasługi 23 maja 2009 roku — podczas Zebrania Członków Koła — nadając Pracowni jego imię. Uroczystości tej przewodniczył 12 listopada tegoż roku — w rocznicę kanonizacji św. Brata Alberta — biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Andrzej Siemieniewski, uczestniczyła rodzina Jacka, jego przyjaciele i współpracownicy.

W latach 2007–2008 funkcję administratora pracowni sprawował Jędrzej Maciuk (obecnie prezes Stowarzyszenia HalleluJah we Wrocławiu). W roku 2008 opiekunem pracowni oraz informatykiem Koła Wrocławskiego TPBA został Olek zwany „Olgierdem”. W tym okresie nastąpiły zmiany w funkcjonowaniu pracowni i jej modernizacja — zarówno budowlana, jak i techniczna oraz organizacyjna:

  • grupy kursowe są mniejsze, a kursy — w większym stopniu zorientowane na osoby bezdomne i bezrobotne, przebywające dłużej w placówkach Koła Wrocławskiego;
  • nasi podopieczni oraz osoby związane z naszymi placówkami — znajdujące się często na granicy bezdomności — korzystają z pracowni przede wszystkim, aby znaleźć pracę, stancję, informacje praktycznych (komunikacja publiczna, bankowość elektroniczna, e-urzędy) oraz w celu podtrzymywania — nierzadko na odległość — więzi rodzinnych i społecznych;
  • w latach 2012–2015 grupy te organizowane były w ramach dużego przedsięwzięcia aktywizacyjnego, jakim był projekt "Wsparcie od A do Z";
  • w związku z dłuższym okresem przerwy w kursach linuksowych (lata 2007–2008) i związanym z tym spadkiem zainteresowania tym systemem, oprogramowanie na komputerach w pracowni zastąpiono systemem Microsoft Windows (kolejne wersje: XP, 7, 10);
  • wszystkie stare monitory kineskopowe (CRT) zarówno w pracowni, a następnie w całym Kole Wrocławskim — zastąpiono monitorami płaskimi (LCD, LED itd.);
  • dzięki projektowi "Wsparcie od A do Z" zakupiono na wyposażenie pracowni jednakowe komputery mobilne (laptopy) z systemem Windows 8 (upgrade’owanym następnie do wersji 8.1, a potem do „10”);
  • starą i zużytą wykładzinę podłogową zastąpiły jasne i trwałe panele PVC imitujące drewno;
  • stare i nieszczelne okna drewniane zmieniono na współczesne „plastiki”;
  • zainstalowano nagłośnienie w pracowni;
  • zainstalowano zabezpieczenia przeciwkradzieżowe;
  • wyremontowano i „upgrade’owano” toaletę przy pracowni;
  • wprowadzono łączność bezprzewodową i punkty dostępowe WiFi;
  • dzięki pozyskanemu wyposażeniu serwisowemu pracownia podejmuje również drobne naprawy sprzętu komputerowego i ogólnie elektronicznego.

Jeśli chcesz, możesz wspomóc funkcjonowanie Pracowni Komputerowej dla Osób Bezdomnych przesyłając datek (choćby 10 zł) na konto naszego Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta:

Przelew online
Przelew online





Pozostałe informacje:



Jak EFS zmienił moje życie. Mam na imię Piotr, mam 48 lat...
Autorstwo / redakcja: Piotr Zybała   
czwartek, 09 kwietnia 2015 13:36
Piotr Zybała w projekcie - Wsparcie A do Z

Mam na imię Piotr i mam 48 lat. Moim obecnym domem jest noclegownia dla bezdomnych we Wrocławiu. Moje życie potoczyło się tak, że od ponad 18 lat jestem bezdomny. Spałem i mieszkałem, gdzie się dało, do momentu, gdy dowiedziałem się o noclegowni. Na początku trudno było mi się przyzwyczaić do nowego życia i otoczenia. Podejmowałem się różnych prac dorywczych, aby jakoś przeżyć i mieć na odzież.


Więcej…
 
Powrót do życia — wywiad z Krzysztofem Pawłuszko, pracownikiem Koła Wrocławskiego
Autorstwo / redakcja: MaleWielkieRzeczy.efs.gov.pl   
poniedziałek, 30 marca 2015 13:12

— W noclegowni widzę ludzi, który mieszkają tu od 15 lat. Zaczynali od materaca na podłodze, a teraz na piętrowym łóżku w pokoju mają cały swój świat. Chciałem zrobić coś, co pozwoli im powrócić do normalnego życia. Tak powstał projekt „Wsparcie od A do Z“. Dzięki niemu, nową szansę zyskało już kilkadziesiąt osób. Często po wyrokach, z problemem uzależnienia, z pokręconymi życiorysami. Kurczowo trzymają się swojej wybranej drogi, nowego życia – mówi Krzysztof Pawłuszko współkoordynator projektu "Wsparcie od A do Z - aktywizacja zawodowa osób bezdomnych z Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta”…

Więcej…
 
Wojciech Jakielaszek: EFS zmienił moje życie, wywrócił je do góry nogami!
Autorstwo / redakcja: Wojciech Jakielaszek   
wtorek, 08 lipca 2014 16:31
Wojciech Jakielaszek w projekcie A do Z

A więc EFS diametralnie zmienił moje życie, po prostu wywrócił je do góry nogami — ale od początku… Był sierpień 2012 roku. Był to czas, gdy pracowałem na fermie drobiu w Groblicach. Robiłem tam paszę dla 8 tys. kur, karmiłem je, poiłem, zbierałem jajka, sortowałem i pakowałem do pudełek, dbałem o sprzęt i maszyny, usuwałem wszelkie awarie. Na terenie fermy miałem służbowe mieszkanie, ale któregoś dnia moje życie legło w gruzach. Właściciele fermy doszli do wniosku, że dalsze prowadzenie interesu nie jest opłacalne i przerwali produkcję, po czym wymówiono mi pracę i mieszkanie…

Więcej…
 
Rozpoczęcie prac nad Informatycznym Systemem Obsługi Placówek — BratAlbert.info
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
piątek, 14 lutego 2014 14:19

Informatyczny System Obsługi Placówek dla Osób Bezdomnych - BratAlbert.infoW naszym Kole Wrocławskim Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta trwają prace nad nową, specjalistyczną aplikacją bazodanową na potrzeby naszej organizacji i jej beneficjentów: Informatyczny System Obsługi Placówek dla Osób Bezdomnych — BratAlbert.info. W chwili obecnej trwa przygotowanie wersji testowej programu. Prezentujemy ogólne założenia projektu…

Więcej…
 
Zimowy kurs komputerowy dla uczestników projektu aktywizacji
Autorstwo / redakcja: adm-ok   
wtorek, 11 lutego 2014 18:07
Zajęcia z podstaw obsługi komputerów dla podopiecznych Wrocławskiego Koła TPBA (2013)

W styczniu i lutym 2014 w Pracowni Komputerowej dla Osób Bezdomnych im. Jacka Jureczko we Wrocławiu trwają zajęcia komputerowe z podstaw obsługi komputerów w ramach projektu "Wsparcie od A do Z". Podczas warsztatów podopieczni placówek Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta zdobywają praktyczną wiedzę potrzebną do użycia komputera w celu np. napisania dokumentu (listu, podania, życiorysu), posługiwania się pocztą elektroniczną czy wyszukiwania informacji w Internecie…

Więcej…
 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3
 

Nowości na naszych kanałach YouTube




 

Nasze wpisy na Facebooku

 
 
-->